středa 9. ledna 2008

Chtěli by jste se stát chovatelem psů?

Chtěli byste se stát chovatelem psů
Článek od dlouholeté americké chovatelky plemene Yorkshite terrier v USA - Betty Dullinger.

Syndrom "prázdného hnízda" Vás polapí - děti jsou na koleji nebo ženatí a Vy máte nejdnou tolik volného času, že nevíte co s ním.


Chovat psy se jeví jako dobrý nápad a vy si myslíte, že to musíte bezpodmínečně dělat? Neprve byste si měli přečíst vše, co je dostupné, o plemenu jorkšírského teriéra. Měli byste navštívít výstavu, mluvit s jinými chovateli a udělat si vlastní názor na vše, o čem si myslíte, že má význam pro toto plemeno. Přečetli jste si standard, shlédli množství fotografií a nyní se již cítíte na to, stát se chovatelem. Snad jste se i spřátelili s chovatelem, který je zkušený a ochotný Vám jako začátečníkovi pomoci (budete to jistě potřebovat).

Vaše první fenka by měla být to nejlepší, na co Vám stačí peníze, perfektního původu, po fyzické i psychické stránce zcela zdrává. Její vzhled by měl odpovídat standardu, měla by pocházet z krevní linie, ve které nejsou ani problematické porody ani jakékoliv dědičné vady. Naučte se číst v rodokmenu a vybrat krycího psa z kvalitního chovu, který má dobré potomstvo a jehož krevní linie ideálně pasuje k Vaší fence.

Konečně jsou Vaše štěňátka tady!!!! Porod proběhl hladce, fence i štěňátkům se daří dobře a Vy budete další 3 až 4 týdny štěňata pozorovat a přihlížet, jak prospívají.
Po 3,5 až 4 týdnech začne ta pravá legrace!!! Nyní musíte začít s odstavováním. Nabídněte jim jejich vlastní misku. Především: Fenka musí jít pryč, aby jim to nesnědla. Štěňatům připravte měkké jídlo. Já osobně navykám štěňata ihned na psí jídlo - nenabízím jim dětské vločky. Mám zkušenost, že jsou potom štěňata zdravější. Žrádlo jim namáčím do vody, až vznikne měkká kaše, a teprve potom to nabídnu štěňatům. Nejprve budou okolo chodit a očuchávat, pak tam zaboří celou hlavu a někdy se stane, že tam i celí spadnou - to není žádný problém, až se vrátí fenka, tak je olíže od jídla. Toto většinou trvá jen 3 až 4 dny, potom se již štěňata naučí jíst z misky. V 5 až 6 týdnech již dávám fenku na delší dobu pryč od štěňat a nechávám je delší dobu samotné si hrát. Po 5 týdnech zůstávají již přes den samotná, v noci jde k nim fenka spát. V 7 týdnech (někdy i dříve v závisloti na velikosti vrhu a povaze fenky) odstavuji štěňata úplně.


Dostávají namočené krmivo, ale jakmile zjistím, že se prořezávají první zoubky, dávám jim i misku se suchým krmivem. Je slyšet, když se pustí i do suchého krmiva a nakonec si zvykají na krmivo, kterým krmím své dospělé psy. Moji psi mají ve svém výběhu vždy k dispozici suché krmivo. Jestliže Vy chcete, aby pes jedl v určitou dobu, protože se Vám to zdá výhodné - ok - to není žádný problém. Ještě jsem neměla špatného jedlíka a štěňata neměla problémy ve svém novém domově.

Od 7 a 8 týdne začínáme s očkováním. Já neočkuji proti Leptospiróze, protože některá štěňata měla reakce proti séru. Také s očkováním proti vzteklině by se mělo počkat, dokud není jorkšírek trochu starší. Všechna štěňata jsou odčervována. Jestliže jde vše podle plánu, mohou štěňata jít ke svým novým majitelům ve věku 12 týdnů - dříve je nikdy nedávám. Aby se štěňatům dařilo v novém domově dobře a abych předešla telefonátům, dávám ke každému knížečku, ve které jsou veškeré potřebné informace o krmení, péči o srst, o cestování, čistotě pelíšku, vylepování oušek, atd. Většinou v ní naleznou noví majitelé odpovědi na většinu otázek. Společně s tím dostane nový majitel rodokmen, smlouvu o prodeji a popis standardu plemene. Štěňátko dostane také malou zásobu krmení.

Když si chci štěně z vrhu ponechat, je nutno se rozhodnout, které má zůstat a které bude prodáno. Ve věku 8 až 9 týdnů byste měli přibližně vědět, které by to mělo být. Podrobně si je všechna prohlédněte, když jsou 12 týdnů stará. Jestliže se Vám některé zdá zvlásť pěkné a nadějné k výstavám, měli byste se pokusit si ho ponechat déle.
A nakonec si užívejte pohledy, dopisy a telefonáty, které budete dlouho dostávat od svých nových přátel, od lidí, kterým Vaše štěňátko obohatilo život.

Jedno důležité varování nakonec: Měli byste si toto pěkné hobby důkladně rozmyslet, protože to má i mnoho úskalí. Ne vždy jde vše podle plánu. Může to způsobit mnoho bolesti, jestliže zemře fenka nebo štěňata, ale také když celý den a noc je nutno krmit z láhve. Přesto všechno to přináší také mnoho radosti.

Něco o autorce: Betty Dullinger měla svého prvního jorka od roku 1961 a v roce 1963 měla první vrh. Z tohoto vrhu pocházel její první výstavní pes Leprechaun´s Alexander. Nějakou dobu to byl jediný šampion v Maassechusetts. Ten byl otcem 4 šampionů a dožil se věku 15,5 roku. V roce 1964 začala se svou kariérou rozhodčí a v roce 1966 obdržela licenci na posuzování plemene jorkšírského teriéra. V roce 1964 se stala členkou YTCA (Yorkshire terrier club of America), ve kterém byla v letech 1968-9 prezidentkou.

Žádné komentáře: